A mai rohanó világban a multitasking képességét gyakran értékes készségnek tekintjük. Sokan büszkék arra, hogy képesek több feladattal egyidejűleg zsonglőrködni, mint a modern kori Sivák. Sajnos tévhit, hogy ez növeli a termelékenységüket. Hányszor érezted magad fáradtnak és erőtlennek egy olyan nap után, ahol több dolgot próbáltál egyszerre elvégezni? Ebben a cikkben bemutatom, hogy miért kontraproduktív ez a módszer és milyen hátrányai lehetnek számodra, ha ezt huzamosabb ideig alkalmazod az életedben.
Számítógép vs emberi agy működése
Mielőtt még a hatásokra kitérek nézzük meg, hogy hogyan is alakult ki a multitasking és miért terjedt el a vállalati kultúrában. Jöjjön egy kis időutazás. A kifejezés először 1965-ben jelent meg egy IBM 360 számítógép rendszerét ismertető tudományos publikációban. Ezt követően terjedt át az emberi feladatokra is és vált alapvető munkamódszerré a call centerekben. Napjainkban a technológia térhódítása révén nagyon nehéz megállni, hogy az online megbeszélés közben ne foglalkozzunk párhuzamosan 3-4 feladattal. Nézzük, hogy milyen problémákat okozunk ezzel és milyen károkat okoz az egészségünkben.
Csökken a termelékenységed
A közhiedelemmel ellentétben a multitasking nem növeli a termelékenységet, sőt éppen az ellenkezője történik. A tudományos kutatások és kapcsolódó tanulmányok kimutatták, hogy több feladat egyidejű végrehajtásának kísérlete a hatékonyság jelentős csökkenéséhez vezethet. A figyelem folyamatos váltása a feladatok között időt és szellemi erőfeszítést igényel, végső soron lelassítja az egyes feladatok elvégzését. Az agyunk úgy működik, mint egy áramkör, vagyis vannak ki- és bemenetei. Ha egyszerre több feladatot végzel, akkor egyszerre több bemenetet használsz és sokkal több időre van szüksége az agyadnak, hogy feldolgozza az információkat és végrehajtsa. Gyakorlatileg mindig egy feladaton dolgozol és sokkal gyakrabban váltogatod a figyelmedet egyik tevékenységről a másikra. Az agyadnak ki kell szakadnia az első feladatból és rögtön aktiválnia kell a második feladathoz kapcsolódó neurális hálózatokat és ez az állandó feladatváltás több időt és erőfeszítést igényel. Ennek eredményeként az általános hatékonyságod nagy mértékben csökken.
Többet hibázol
Az agyunk korlátozott erőforrásokkal rendelkezik, beleértve a figyelmet, a memóriát és a feldolgozó kapacitást. A számítógépes rendszerekkel ellentétben az agyunk nem képes egyszerre, több feladaton dolgozni. Ha megpróbáljuk a kognitiv erőforrásokat több feladat között eloszlatni, az túrterheléshez vezet. Ilyenkor érezzük nap végére, hogy szinte kiég az agyunk, mivel egyszerűen túlterheljük és megnő a hibázás valószínűsége.
Káros az egészségedre
Multitasking során az agy folyamatosan áthelyezi a figyelmet a feladatok között, lerövidül a válaszadási idő és stresszhormonok, például kortizol szabadul fel. Hosszú távon ez a szokás káros lehet mind a fizikai, mind a mentális egészségedre és hozzájárul a fáradtsághoz, szorongáshoz és végül a kiégéshez.
Miután megdöntöttük a multitasking, mint termelékenységi stratégia mítoszát, felfedve a kognitív teljesítményre és az általános jólétünkre gyakorolt negatív hatását, felmerül a kérdés, hogy mivel tudjuk kiváltani ezt a módszert. Először is vissza kell szereznünk a fókuszunk feletti irányítást és csökkenteni kell a munka során felmerülő zavaró tényezőket.
Gazdálkodj okosan az időddel! workshopon olyan gyakorlati technikákat mutatok, amivel növeli tudod a fókuszált munkavégzés idejét, csökkented a stresszt és növeled a teljesítményed.
Aktuális események
Webshopok
Tervezd meg életed legjobb évét! Workshop
Ft21,0002,5 órás workshop keretében rövid elméleti tudnivalók mellett praktikus gyakorlatokkal tervezzük meg a 2024-es évet, hogy garantáltan teljesüljenek a céljaid. Egy dinamikus folyamaton vezetlek végig, amley segít értelmes célokat kitűzni és olyan eszköztárat sajátíthatsz el, ami segít való váltani ezeket a terveket.
Gazdálkodj okosan az időddel! Workshop
Ft21,000A Gazdálkodj okosan az időddel workshopon a saját feladatlistádon keresztül, segédanyagok és elméleti oktatás mellett sajátíthatod el a hatékony időgazdálkodás alapjait. A 2,5 órás program során megtanulod, hogyan tervezd meg a napodat és a hetedet, olyan módszereket ismersz meg, amivel kiszűrheted a zavaró tényezőket a munkavégzés során.